Jak zrobić stronę internetową?

Autor: Łukasz

11 kwietnia 2020

Współcześnie stronę internetową posiadają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Jej zrobienie na ogół wymaga znajomości technologii HTML, CSS, czy JavaScript. Niekiedy niezbędna okazuje się też wiedza z zakresu grafiki i systemów CMS. Warto wyróżniać się też poczuciem estetyki, aby treści na stronie umieścić w atrakcyjny dla odbiorców sposób. Obecnie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste narzędzia przeznaczone do tego, aby tworzyć strony internetowe bez specjalistycznych umiejętności. Przyda się do tego jednak kilka wskazówek.

Domena i hosting

Przed przystąpieniem do tworzenia strony internetowej warto rozejrzeć się za wyborem odpowiedniej usługi hostingowej i domeny. Hosting jest usługą polegającą na wydzierżawieniu części zarobów serwera, z kolei domena to adres, pod którym będzie wyświetlana strona internetowa. Te dwie usługi dostępne są na ogół w pakiecie. Istnieje wiele poradników o tym, jak założyć stronę w internecie, a do tego gotowe kreatory stron z możliwością wykupienia hostingu i podłączenia dowolnej domeny. To rozwiązanie dla osób kompletnie nietechnicznych. W wyborze domeny, czyli nazwy strony trzeba kierować się dostępnością, gdyż nie wszystkie domeny są wolne. Dobra nazwa powinna być:

  • konkretna, adekwatna do treści, aby nie okazała się mylącą,
  • stosunkowo krótka,
  • łatwa do zapamiętania.

Wybór dobrego hostingu to podstawa do tego, aby strona działała niezawodnie i szybko. Dzięki temu odwiedzający nie będą mieli problemów z jej wyświetleniem.

Treści na stronę www

Warto od razu zadbać o dobry content na stronę. Mało wartościowe treści nie będą dobrze indeksowane przez wyszukiwarki. Dobrej jakości treści na stronie www zbudują zasięg, a przecież nikt nie tworzy witryny wyłącznie dla siebie. Teksty zoptymalizowane pod SEO można zamówić. Żeby zaplanować poszczególne sekcje strony, warto zastanowić się:

  • kto będzie odwiedzał stronę,
  • jakich treści będą poszukiwać odbiorcy strony,
  • jakich reakcji oczekuje posiadacz strony.

Przed skorzystaniem z gotowego konstruktora strony lub profesjonalnej firmy zajmującej się kompleksową budową stron, trzeba ustalić cel strony internetowej. Planowana witryna może pomóc w sprzedaży usług lub towarów, zwiększyć świadomość danego problemu, wypromować markę i wiele innych. Koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakimi osobami będą goście strony i jakie treści będą na nią dodawane. Dzięki uporządkowaniu myśli i zaprojektowaniu treści, łatwiejsze stanie się tworzenie strony.

Kreator stron albo profesjonalne usługi 

W internecie znajduje się wiele generatorów/kreatorów stron internetowych. To pomoc zwłaszcza dla tych, którzy oczekują prostej wizytówki i nie mają wiedzy specjalistycznej o tworzeniu witryn w sieci. Najpopularniejszymi narzędziami jest WIX oraz WordPress. Dają one ograniczone możliwości ingerencji w kod strony, zwłaszcza te bezpłatne i tańsze, ale na ogół nie powinny sprawić trudności w obsłudze.

WIX

Pozwala tworzyć strony internetowe, korzystając z darmowego lub płatnego planu. Każdy, kto ma zamiar korzystać z wix.com musi najpierw założyć swoje konto. Kolejne etapy zakładania strony www to:

  1. wybór tematyki strony,
  2. dobór szablonu (motywu),
  3. możliwość edycji elementów strony,
  4. wybór planu oraz podłączenie domeny

Możliwość podpięcia domeny przewidziana jest tylko dla użytkowników planu premium. Warto zaznaczyć, że WIX jest łatwy w obsłudze, ale posiada mnóstwo rozbudowanych funkcji, które dla amatora mogą okazać się zbyt przytłaczające. Obsługa podstawowa sprowadza się do dodawania elementów za pomocą przeciągania i upuszczania ich na wybrane miejsce. WIX oferuje też sklep z aplikacjami, gdzie znajdują się bezpłatne, jak i płatne funkcje.  JEDNAK: osobiście odradzam tworzenie stron na tej platformie, jeżeli chcemy później ją pozycjonować. Może on być wykorzystywany pod tworzenie stron wizytówek, które będą wykorzystywane do umieszczania najważniejszych informacji o firmie/wydarzeniu.

WordPress

Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy korzystają z WordPress. To jeden z wiodących CMS. Postawienie strony na WordPressie nie jest trudne, ale możliwości tego narzędzia są ogromne i amator z pewnością nie wykorzysta ich w pełni. Ograniczeniem jest jedynie wizja twórcy. WordPress jest zoptymalizowany pod wyszukiwarkę, co nie będzie bez znaczenia dla osób chcących pozycjonować własną stronę w przyszłości. Postawienie strony na WordPress obejmuje:

  1. instalację silnika WordPress na serwerze,
  2. wybór motywu (do wyboru są te bezpłatne, jak i płatne),
  3. instalacja motywu,
  4. dostosowanie funkcjonalności do oczekiwań.

WordPress posiada system wtyczek, których instalacja pozwoli na zwiększenie funkcjonalności strony. O tym, jak założyć stronę na WordPress można dowiedzieć się z poradników, ale prostą konfigurację strony można przeprowadzić za pomocą intuicyjnego panelu. 

Profesjonalne tworzenie stron www

Bardziej zaawansowane strony oraz te profesjonalne lepiej powierzyć specjalistom, którzy kompleksowo zajmą się przygotowaniem witryny. Projektanci web-owi i deweloperzy web-owi dysponują doświadczeniem, dzięki czemu przygotują ją odpowiednio pod względem technicznym, wizualnym i optymalizacji w wyszukiwaniu. Wiele profesjonalnych firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych znajduje się w większych miastach, takich jak Wrocław. Osoby zainteresowane ofertą usług w tym zakresie nie muszą kierować się miejscem działalności firmy, gdyż wystarczy dobrze sprecyzować swoje oczekiwania w rozmowie telefonicznej lub konwersacji mailowej.

Zapraszamy

Być może cię zainteresuje

Kampanie DSA: Przewodnik CMO

Kampanie DSA: Przewodnik CMO

Jako CMO wiesz, że strategie oparte na danych są falą przyszłości. Być może słyszałeś o kampaniach Dynamic Search Ads...