Google Insights

Google PageSpeed Insights to bezpłatne narzędzie pozwalające na weryfikację strony internetowej pod kątem szybkości ładowania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Dzięki przeprowadzonemu testowi otrzymuje się wskazówki dotyczące poprawek, które należy wprowadzić, by witryna została wyżej oceniona przez roboty Google. Im wyższa pozycja w rankingu Google, tym większa szansa na lepsze zarobki. Dodatkowo marka staje się bardziej rozpoznawalna i umacnia swoją pozycję na rynku.

Co można sprawdzić za pomocą Google PageSpeed Insights?

Lighthouse to silnik odpowiedzialny za przeprowadzenie audytu wydajności serwisu. Podczas analizy strony www symuluje się wczytywanie witryny przez smartfony i inne urządzenia, a następnie oblicza się wskaźnik wydajności. Wyniki przedstawiane są za pomocą punktów. Ocena powyżej 90 wskazuje na dopasowanie parametrów witryny do potrzeb użytkowników.

Zwiększymy sprzedaż w twoim e-sklepie

AUTYD, OPTYMALIZACJA I POZYCJONOWANIE SKLEPU INTERNETOWEGO

Kolejnym kryterium, które poddaje się diagnostyce, jest pobieranie rzeczywistych danych dotyczących wydajności z uwzględnieniem pierwszej pełnej treści i opóźnienia wejścia. Ponadto osoba, która korzysta z narzędzia, otrzymuje rekomendacje, w jaki sposób należy zmodyfikować stronę internetową. Dodatkowo program symuluje szacunkowe  dane po naniesieniu stosownej korekty. Dzięki Google PageSpeed Insights można sprawdzić, w jakim stopniu serwis został już zoptymalizowany pod kątem algorytmów wyszukiwarki od momentu jego powstania.

Szybkość ładowania się strony www jest niezwykle istotna z punktu widzenia użytkownika. Niestety witryny, które potrzebują wiele czasu, by poprawnie wyświetlić zawartość, mają wysoki wskaźnik odrzuceń. Serwis, który nie spełnia oczekiwań, staje się nieatrakcyjny. W konsekwencji mniej osób go odwiedza i nie pełni on swojej najważniejszej funkcji, jaką jest wspieranie działu sprzedaży i generowanie zysków.

Łatwa obsługa strony internetowej jest szczególnie ważna w przypadku płatnych kampanii promocyjnych prowadzonych w sieci. Dzięki dostosowaniu się do wskazówek otrzymanych po analizie witryny można obniżyć koszty CPC. Z kolei osoby, które preferują strategię SEO z wyłączeniem SEM, mogą przyciągnąć do siebie większą liczbę potencjalnych klientów, gdyż sprawnie działający serwisu z ciekawymi treściami skutecznie przyciągnie ich uwagę.

W jaki sposób uzyskać wynik 100/100 w Google Insights?

By uzyskać najwyższą ocenę w trakcie testu, należy zadbać o następujące elementy:

  • Dobra widoczność treści

W momencie wejścia do serwisu powinna wyświetlić się treść bez konieczności przewijania w dół.

  • Implementacja buforowania wyszukiwarki

Podczas odwiedzin wyszukiwarka przechowuje w pamięci podręcznej pliki CSS, HTML, JavaScript oraz zdjęcia, dzięki czemu ładowanie strony jest szybsze podczas kolejnych odwiedzin. Jeśli hosting nie zapewnia buforowania, warto skorzystać ze specjalnych wtyczek.

  • Kompresja plików

Im mniejszy ciężar plików znajdujących się na stronie, tym krótszy czas ładowania. Z tego powodu warto skorzystać z narzędzi umożliwiających kompresję przed dodaniem kolejnych treści do witryny.

  • Minimalizacja kodu

By skrócić czas ładowania się strony www, zaleca się usunięcie z kodu m.in. białych spacji, nowych linii czy komentarzy. W tym celu warto skorzystać z narzędzi, które ułatwią przeprowadzenie prac naprawczych.

  • Optymalizacja multimediów

Przed udostępnieniem na stronie zdjęć i infografik powinno się je zoptymalizować, by zapewnić wysoką jakość serwisu. W przypadku WordPress można skorzystać np. ze wtyczki Smush it. Natomiast strony zbudowane za pomocą innych CMS mogą z powodzeniem korzystać z narzędzia Compress JPEG.

  • Przyspieszenie stron mobilnych

Aby dostosować stronę do urządzeń mobilnych, można wykorzystać AMP (Accelerated Mobile Pages). Narzędzie skutecznie eliminuje zbędne formatowania i usuwa niepotrzebne treści.

  • Usunięcie JavaScript odpowiedzialnego za renderowanie

W celu usprawnienia korzystania ze strony www, zaleca się zamianę plików .css i js. odpowiednio na  kod CSS oraz JavaScript.

  • Usunięcie problemów związanych z szybkością ładowania

Na prędkość ładowania strony wpływa także hosting, wtyczki i motywy, dlatego należy wybrać te, które pomogą przyspieszyć serwis.

Jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki Google Insights?

Korzystanie z Google Insights nie wiąże się z żadnymi kosztami. Audyt witryny przeprowadza się za darmo. W ten sposób można otrzymać porady, które przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstwa. Analiza wniosków i dostosowanie parametrów strony internetowej wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności związanych z optymalizacją. By prawidłowo wdrożyć sugerowane zmiany, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów. W przeciwnym razie podejmowane działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a nieumiejętna korekta może dodatkowo przyczynić się do spadku pozycji w Google.

Strony www, które szybko się ładują, zyskują na popularności. Zarówno sklepy internetowe, jak i tradycyjne witryny spełniające wytyczne UX osiągają wyższe miejsca rankingowe. Co więcej, ich właściciele mogą systematycznie zwiększać swój zasięg, by walczyć z liderami w branży. Dzięki temu firma może zbudować wokół siebie społeczność, docierać do szerszego grona odbiorców i budować pozytywny wizerunek w Internecie. W ten sposób wzrasta wartość marki.

Jeśli marzysz o tym, by na stałe zagościć w TOP 10 i zostać zwycięzcą w Twojej dziedzinie biznesu, napisz lub zadzwoń. Udoskonalimy stronę internetową Twojej firmy i pomożemy Ci zarabiać więcej. Nie czekaj dłużej. Pokaż światu moc Twojej marki.

Nie szukaj już więcej agencji marketingowej. Bowiem właśnie ją znalazłeś.

DOŁĄCZ DO SETEK ZADOWOLONYCH KLIENTÓW