3 typy agencji: SEO, interaktywna i marketingowa. Którą wybrać?

Autor: Łukasz

1 sierpnia 2020

Agencje marketingowe wspierają przedsiębiorców w tworzeniu efektywnych reklam i pomagają uzyskać wysoką pozycję w sieci. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje agencji, które są często mylnie nazywane agencją marketingową. Każda z nich specjalizuje się określonych obszarach. Zobaczmy, czym różnią się między sobą agencja interaktywna, marketingowa i SEO, a także sprawdźmy z usług, której najlepiej skorzystać w określonych sytuacjach.

Agencja interaktywna

Agencja interaktywna oferuje marketing internetowy oraz opracowuje strategię marketingową w Internecie. Specjaliści zatrudnieni w tym miejscu doradzają, przygotowują plan działania i wdrażają go. Agencje tego typu proponują szereg usług związanych z działalnością firmy w sieci. Należą do nich m.in.:

Nadrzędnym celem wszystkich działań jest zakorzenienie marki w podświadomości internautów, dzięki czemu przedsiębiorstwo staje się bardziej rozpoznawalne i umacnia swoją pozycję na rynku. Wśród fachowców pracujących w agencji można znaleźć marketingowców, specjalistów od IT, wizerunku czy pozycjonowania.

Agencja interaktywna pomaga promować markę w Internecie. Świadczy ona kompleksowe usługi, wykorzystując przy tym wszystkie dostępne narzędzia i nowoczesne technologie. Co ważne, współpraca z tego typu agencją może odbywać się stacjonarnie lub zdalnie. Dzięki temu firmy chcące zaistnieć w sieci mogą wybrać najkorzystniejszą dla nich ofertę bez wychodzenia z biura i niezależnie od lokalizacji. To bardzo duże ułatwienie i duża oszczędność czasu. Warto z niej skorzystać, jeśli firma chce trafić do specyficznej grupy odbiorców.

Agencją interaktywną może się nazwać praktycznie każda firma, która proponuje usługi związane z marketingiem internetowym, dlatego też warto przed skorzystaniem z oferty zaznajomić się z efektami prowadzonych wcześniej działań.

Agencja marketingowa

W odróżnieniu od agencji interaktywnej i SEO, agencja marketingowa wykonuje największy zakres czynności związanych z marketingiem i reklamą, zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. W ich ofercie można znaleźć m.in.:

  • gadżety reklamowe,
  • różne rodzaje reklam: outdoor, indoor, medialna,
  • opracowanie i wdrażanie strategii,
  • tworzenie stron internetowych,
  • prowadzenie kampanii w sieci i portalach społecznościowych.

Agencje tego typu zajmują się szeroko rozumianą promocją marki przy pomocy różnorodnych narzędzi i środków. Specjaliści od marketingu tradycyjnego i internetowego, osoby odpowiedzialne za kreowanie wizerunku pomagają wyróżnić się na tle konkurencji, zwiększyć zyski ze sprzedaży i racjonalnie rozplanować budżet. Ponadto każda kampania jest dogłębnie analizowana i weryfikowana pod kątem efektywności. Dzięki temu można na bieżąco modyfikować podejmowane działania.

Agencja marketingowa może obsługiwać swoich klientów zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Co więcej, posiada większe zasoby do tego, by przeprowadzać wielokanałowe działania promocyjne. Często, by zwiększyć skuteczność kampanii internetowych, współpracuje z influencerami, którzy potrafią w lepszy i ciekawszy sposób przekonać internautów do konkretnych produktów czy usług.  

Na skorzystanie z usług agencji marketingowej, warto zdecydować się, gdy zależy nam na promowaniu marki z wykorzystaniem wielu kanałów promocyjnych, zarówno tradycyjnych, jak i internetowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można współpracować tylko z jednym podmiotem, który opracuje jednolitą strategię dostosowaną do różnego typu reklam. W ten sposób łatwiej zadbać o spójność komunikatów kierowanych do odbiorców.

Agencja SEO                                                  

Na początku wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest SEO. Search Engine Optimization (SEO) gwarantuje optymalizację stron internetowych w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadały algorytmom wyszukiwarek. Obejmuje ono wszystkie działania związane z generowaniem darmowego ruchu na stronie. To jeden z kluczowych elementów pozycjonowania.

W odróżnieniu od pozostałych agencji, agencja SEO pomaga promować markę w sieci od strony technicznej, pomijając aspekt wizerunkowy. Proponuje ona m.in.:

W tego typu miejscach pracują fachowcy z branży IT, pozycjonerzy, copywriterzy czy graficy.

Agencja SEO stanowi idealny wybór dla wszystkich, którzy chcą zoptymalizować i wypozycjonować stronę internetową. Dzięki podjętym działaniom można w stosunkowo niedługim czasie zwiększyć ruch organiczny w serwisie oraz trafić do TOP 10 w Google. Oprócz lepszej pozycji w rankingu wyszukiwarek agencja przeprowadza efektywne kampanie internetowe, wykorzystując dostępne narzędzia i nowoczesne technologie. Warto podkreślić, że pracujące tu osoby nie opracowują strategii marketingowych, ani nie zwiększają świadomości marki wśród użytkowników Internetu. Ich działanie ma na celu jedynie zwiększenie widoczności w sieci. W osiągnięciu wymiernych efektów pomagają SEO/SEM, social media oraz systemy promocyjno-reklamowe.

Być może cię zainteresuje

Jakie usługi oferuje agencja SEO?

Jakie usługi oferuje agencja SEO?

Agencja SEO to agencja specjalizująca się w pozycjonowaniu stron internetowych, dzięki czemu witryna może osiągnąć...

Jak zrobić stronę internetową?

Jak zrobić stronę internetową?

Współcześnie stronę internetową posiadają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Jej zrobienie na ogół wymaga znajomości...